Freelancing a podatki i ZUS

Na rynku można zetknąć się z coraz to różnorodniejszymi formami zatrudnienia. Jedną z nich stanowi freelancing, który zyskuje coraz większą popularność. Na zlecenia do realizacji w domowym zaciszu mogą liczyć między innymi programiści i copywriterzy, ale oczywiście nie tylko. Na ten rodzaj zatrudnienia przechodzi coraz większa liczba osób – freelancing umożliwia pracę na odległość, w różnym miejscu i czasie.

Zanim podejmiemy decyzję o tym, iż zostaniemy freelancerami, na pewno musimy rozważyć wszystkie za oraz przeciw. Jednym z czynników branych pod uwagę bardzo często są podatki. Warto wiedzieć, że freelancerzy mają pełne oraz nieograniczone prawo do wyboru działalności wykonywanej osobiście lub pozarolniczej działalności gospodarczej.

Freelancer, który zdecyduje się na działalność wykonywaną osobiście nie ma obowiązku rejestracyjnego. Musi jedynie składać roczne zeznania podatkowe – freelancerzy podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na ogólnych zasadach (rozliczenia z przychodów muszą być uwzględniane w rocznym zeznaniu podatkowym PIT 37 lub PIT 36. Płatnikiem w takiej sytuacji jest osoba, która korzysta z usług freelancera na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Biorąc pod uwagę kwestię freelancingu a podatków, wiele osób na początku ma dylemat, czy trzeba od razu zakładać firmę. Gdy dopiero rozpoczynamy pracę jako freelancerzy, a zlecenia przyjmujemy sporadycznie, wówczas nie musimy zakładać działalności gospodarczej. Jeśli zdecydujemy się jednak założyć firmę, wówczas musimy pamiętać o płaceniu składek do ZUS-u. Przez pierwsze dwa lata możemy jednak skorzystać z możliwości płacenia tak zwanych składek preferencyjnych.

Jeśli zdecydujemy się rozpocząć swoją przygodę z freelancingiem bez zakładania firmy, wówczas warto jest pomyśleć o samodzielnym ubezpieczeniu. Obecnie tego rodzaju ubezpieczenia są oferowane przez wiele różnych agencji. Najbardziej istotne wydaje się być jednak przede wszystkim ubezpieczenie zdrowotne freelancera.

Kolejnym aspektem związanym z pracą na zasadzie freelancingu jest kwestia podpisywania umów. Na ogół freelancerzy korzystają z dwóch rodzajów umów: umowy o dzieło oraz umowy na zlecenie. Z punktu widzenia podatkowego wybór odpowiedniego rodzaju umowy także ma dość istotne znaczenie.

W przypadku umowy o dzieło jesteśmy bowiem zobowiązani tylko do zapłacenia podatku dochodowego, natomiast podpisując umowę na zlecenie dodatkowo musimy opłacić ubezpieczenie rentowe, emerytalne oraz wypadkowe. Pod tym względem w korzystnej sytuacji wydają się być uczniowie oraz studenci – zleceniodawca nie musi płacić na wyżej wymienione świadczenia.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17663 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/freelancing-a-podatki-i-zus/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435