Jak zacząć pracę na zlecenie?

Od pewnego czasu freeelancing cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ta dość nowoczesna forma zatrudnienia wiąże się z wieloma zaletami, a jedną z największych korzyści pracy jako freelancer jest niewątpliwie fakt samodzielnego ustalania czasu pracy. Freelancer wprawdzie nie posiada etatu, ale wykonuje zlecenia na podstawie umów o dzieło lub w oparciu o własną działalność gospodarczą.

Zanim podejmiemy decyzję o  zostaniu freelancerem, warto dokładnie przeanalizować plusy i minusy takiego zatrudnienia. Na pewno taka forma pracy jest nieco mniej popularna niż praca na ośmiogodzinnym etacie, ale daje za to wiele swobody i możliwości. Rozpoczynając pracę na zlecenie musimy liczyć się także z tym, że początki w zawodzie „wolnego strzelca” często bywają dość trudne.

Jeśli zdecydujemy się rozpocząć przygodę z freelancingiem, wówczas pierwszym poważnym wyzwaniem będzie dla nas bez wątpienia pozyskanie klientów. W dzisiejszych czasach nie jest to łatwe, gdyż jak wiadomo, konkurencja właściwie w każdej dziedzinie jest bardzo duża. Na początku nie będziemy mieć stałych klientów, ale wraz z biegiem czasu sytuacja ta będzie się zmieniać.

Wiele osób sądzi, że praca w domu wiąże się z generowaniem dużych ilości wolnego czasu, ale na początku freelancerzy często pracują nawet po dziesięć-dwanaście godzin na dobę. Co więcej, taki zawód jest godny polecenia przede wszystkim osobom wielofunkcyjnym – freelancer sam sobie musi być bowiem nie tylko szefem, ale również księgowym, marketingowcem oraz kucharzem.

Przygodę z freelancingiem można rozpocząć właściwie w każdym momencie swojego życia. Zanim rozpoczniemy pracę jako freelancerzy, warto dokładnie określić, co chcemy robić. W zawodzie „wolnych strzelców” najlepiej odnajdują się: fotografowie, copywriterzy, dziennikarze, tłumacze, programiści oraz graficy. Istnieją oczywiście także inne zawody uprawniające do podjęcia pracy na zasadach freelancingu – są to jednak przede wszystkim profesje związane z wykonywaniem pracy twórczej.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się pracować jako tłumacze czy programiści, na początku cennym źródłem zleceń mogą okazać się portale i serwisy internetowe. W sieci z roku na rok przybywa witryn, za pośrednictwem których można szukać zleceń w wielu różnych dziedzinach: fotografii, dziennikarstwa czy informatyki.

W pracy freelancera najważniejsza wydaje się być motywacja, ale duże znaczenie ma także dobra organizacja czasu. Nie zawsze oczywiście musimy pracować w domu – freelancerzy coraz chętniej korzystają z usług tak zwanych biur coworkingowych, dzięki którym można wynająć biuro na określony czas.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17600 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/jak-zaczac-prace-na-zlecenie/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435