Plusy i minusy pracy w domu

Praca na zasadzie freelancingu staje się coraz bardziej popularna. Freelancerem można zostać praktycznie w każdym wieku. Decydując się jednak na taką formę zatrudnienia, trzeba pamiętać przede wszystkim o dobrej organizacji czasu pracy, a także o posiadaniu właściwej motywacji, bez której ani rusz.

Freelancerzy na ogół pracują w domu, jednak coraz bardziej popularne jest także korzystanie z usług świadczonych przez profesjonalne biura coworkingowe. Umożliwiają one wynajmowanie biur na określony czas, na przykład dwa-trzy razy w tygodniu, w zależności od potrzeb freelancera. Zdecydowana większość „wolnych strzelców” pracuje jednak w domowym zaciszu.

Istnieją różne wady i zalety pracy w domu – na pewno warto je dokładnie przeanalizować zanim zdecydujemy się rozpocząć pracę na zasadzie freelancingu. W przypadku osób pracujących na etacie znacznie częściej zwraca się uwagę na zalety pracy w domu, a tymczasem trzeba też pamiętać o wadach. Zanim jednak do nich przejdziemy, poznajmy najważniejsze plusy pracy jako freelancer.

Do zalet pracy w domu należy zaliczyć przede wszystkim nielimitowane godziny oraz czas pracy. Freelancerzy na ogół rozpoczynają wykonywanie zleceń o godzinie, która im najbardziej odpowiada. Jeśli szybciej wykonamy zlecenie, wówczas zyskujemy czas dla siebie – jest to bez wątpienia świetna forma motywacji.

Plusem pracy w domu jest także oszczędność pieniędzy – nie wydajemy bowiem na dojazd do pracy, na bilety komunikacji miejskiej czy na paliwo. Przebywając w domu możemy też sporo zaoszczędzić na posiłkach oraz kawie, które musielibyśmy kupować w trakcie pracy w biurze. Co więcej,  nie tracimy też czasu na przygotowanie się do pracy – wykonanie makijażu czy poszukiwanie stroju.

Nielimitowany czas pracy w zawodzie freelancera na ogół postrzegany jest jako zaleta, ale trzeba wiedzieć, że może on również działać na naszą niekorzyść. Poprzez zbytnie zaangażowanie się w realizację określonego zadania można niestety bardzo szybko stracić rachubę czasu, przez co często pracujemy dłużej niż założyliśmy to sobie na samym początku.

Do najczęściej wymienianych wad pracy w domu zaliczany jest przede wszystkim brak fizycznego kontaktu  z innymi pracownikami. Jednak taki kontakt można zyskać poprzez pracę w jednym z biur coworkingowych. Praca w domu może ponadto wiązać się z rozleniwieniem, dlatego zawód „wolnego strzelca” jest dedykowany w głównej mierze tym osobom, które są dobrze zdyscyplinowane i konsekwentne w działaniu.

Nie jest łatwo wskazać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy warto pracować w domu czy nie. Praca w zawodzie freelancera niewątpliwie daje wiele korzyści i możliwości, ale trzeba pamiętać, że takie zatrudnienie nie każdemu będzie odpowiadać w stu procentach.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17707 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/plusy-i-minusy-pracy-w-domu/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435