Rodzaje freelancingu

Dla zdecydowanej większość osób posiadanie umowy o pracę oznacza poczucie stabilności oraz bezpieczeństwa zatrudnienia. Jak się jednak okazuje, na rynku pracy istnieje coraz większa liczba ludzi, która świadomie rezygnuje z tej formy zatrudnienia. Mowa o freelancerach, którzy są określani też mianem „wolnych strzelców”. Atutem freelancingu jest nienormowany czas pracy, ale praca na odległość wiąże się z koniecznością poszukiwania nowych zleceń.

Freelancerami są określane wszystkie te osoby, które wykonują pracę twórczą. Mówi się, że freelancerem można zostać praktycznie w każdym wieku oraz w każdym zawodzie, ale są jednak branże, w których taka forma pracy jest po prostu znacznie bardziej rozpowszechniona. Może to wynikać między innymi z faktu, iż w niektórych dziedzinach bardziej możliwa jest tak zwana praca projektowa.

Do najbardziej popularnych branż freelancingu należy zaliczyć przede wszystkim takie dziedziny, jak: technologie informacyjne, marketing i reklamę oraz grafikę komputerową. W tych sektorach najczęściej poszukiwani są wyspecjalizowani fachowcy, którzy mogą liczyć na dobrze płatne zlecenia do realizacji w domu. Takie osoby najczęściej wykonują prace dla różnych podmiotów, w różnego rodzaju miejscach i na odległość.

W dziedzinie technologii informacyjnych na zlecenia mogą liczyć przede wszystkim informatycy oraz programiści, z kolei branża marketingu i reklamy najczęściej poszukuje copywriterów, specjalistów SEO oraz fotografów. W dziedzinie public relations kontraktorzy są szczególnie cenieni – zlecenia, które są przekazywane takim osobom na ogół dotyczą konkretnych kampanii reklamowych czy wizerunkowych.

Na brak zleceń nie powinni też narzekać graficy komputerowi. W tej dziedzinie tylko naprawdę duże koncerny mogą sobie pozwolić na zatrudnianie etatowych grafików. O wiele bardziej popularne jest poszukiwanie kreatywnych i zdolnych grafików, którzy w zaciszu własnego domu są w stanie przygotować ciekawy projekt na swoim komputerze. W ten sposób nie są generowane dodatkowe koszty dla osoby zlecającej.

Freelancerów można ponadto spotkać wśród tłumaczy, doradców personalnych, dziennikarzy oraz artystów. Dowodzi to o tym, że praca na zasadzie freelancingu staje się coraz bardziej popularna. Chociaż najwięcej zleceń wciąż jest w takich dziedzinach, jak programowanie czy marketing i SEO, to od czasu do czasu można również natknąć się na nieco mniej typowe zlecenia – dla rzeźbiarzy czy architektów.

Jeśli posiadamy fachową wiedzę oraz umiejętności w określonej dziedzinie, to znalezienie atrakcyjnych ofert nie powinno stanowić większego problemu. Oczywiście takich zleceń nie znajdziemy w każdym zawodzie – na tym bowiem właśnie polega specyfika freelancingu.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17736 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/rodzaje-freelancingu/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #7 [i in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435