Umowa dla wolnego strzelca

Freelancing staje się coraz bardziej popularną formą zatrudnienia, ale początkujący freelancerzy nie wiodą łatwego życia. I jest to związane nie tylko z poszukiwaniem nowych klientów, ale także z podpisywaniem umów. Wolni strzelcy samodzielnie muszą pilnować zakresu swojej pracy, a w tym celu najczęściej podpisywana jest umowa o dzieło (wykonanie konkretnej rzeczy) lub umowa na zlecenie (wykonywanie usługi przez określony czas).

Jedną z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych między freelancerem a zleceniodawcą jest umowa zlecenie. Posiada ona sporo zalet i na dodatek charakteryzuje się dość dużą swobodą w określaniu praw oraz obowiązków pomiędzy poszczególnymi stronami: zleceniodawcą oraz pełnoletnim zleceniobiorcą.

Umowa zlecenie dla wolnego strzelca wiąże się ponadto z tym, iż zleceniobiorca może powierzyć realizację zadania osobie trzeciej, ale to nadal z nim zleceniodawca będzie musiał się rozliczyć. Przedmiotem takiej umowy jest wykonywanie zleconych zadań – zgodnie z prawem ten rodzaj umowy cywilnoprawnej może zostać zawarty ustnie lub na piśmie. Jednak zaleca się spisywanie umów, gdyż jest to dla obu stron pewna forma zabezpieczenia.

Freelancer zatrudniony na podstawie umowy zlecenie podlega ubezpieczeniu emerytalnemu oraz rentowemu. Ponadto, gdy zlecenie jest wykonywane w siedzibie zleceniodawcy, to freelancer podlega również ubezpieczeniu wypadkowemu. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast zupełnie dobrowolne.

Drugą równie popularną umową cywilnoprawną zawieraną między freelancerem a zleceniodawcą jest umowa o dzieło. W takiej sytuacji przedmiotem umowy jest osiągnięcie konkretnego rezultatu, czyli dzieła. Umowa ta ma wiele atutów – między innymi w jej przypadku nie podlega się ubezpieczeniom: chorobowemu, wypadkowemu, emerytalnemu oraz rentowemu. Freelancerzy zatrudniani na podstawie umowy o dzieło często decydują się na samodzielne ubezpieczenie.

Coraz bardziej popularną formą umowy staje się także umowa zagraniczna – jest to związane przede wszystkim z faktem, iż spora liczba freelancerów poszukuje zleceń na zagranicznych portalach. W takich sytuacjach kwalifikacja przychodów jest uzależniona w głównej mierze od rodzaju umowy, którą freelancer podpisałby w naszym kraju. Na ogół jest to oczywiście umowa o dzieło lub umowa zlecenie.

Wielu freelancerów ponadto decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Taka forma zatrudnienia także ma swoje plusy oraz minusy. Minusem może być konieczność płacenia składek do ZUS-u, ale za to zyskujemy ubezpieczenie zdrowotne, rentowe i emerytalne. Osoba posiadająca własną działalność musi ponadto również pamiętać o płaceniu podatku dochodowego.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17713 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/umowa-dla-wolnego-strzelca/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #5 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #6 /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') in /home/fzf/public_html/zjo.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435